+48 723 328 516  biuro@prosystem-slask.pl

64 Urodziny firmy Nordson

W tym roku a dokładnie 11 października 2019 r. firma Nordson obchodzi już swoje 64 urodziny. Dlatego też z najwyższą przyjemnością chcieliśmy Państwu zaprezentować w tym artykule krótki opis najważniejszych wydarzeń z życia firmy, które miały miejsce w ostatnich sześciu dekadach.

Początki.

Wszystko zaczęło się w Amherst w stanie Ohio.

Pod koniec lat 40 ubiegłego wieku chcąc spojrzeć poza biznes maszyn, który nie prosperował w tym okresie zbyt dobrze, Walter Nord wraz z synami Erickiem i Evanem Nord opracowali długoterminową strategię, aby zapewnić sukcesywną przyszłość swojej firmy. Po przeprowadzeniu badań rynkowych Eric i Evan dostrzegli ogromne możliwości w nowo wynalezionym produkcie Jamesa Bede.

Jego wynalazkiem było pierwsze urządzenie do bezpowietrznego natryskiwania elektrostatycznego wykorzystywane do przemysłowego wykończenia. Nord wykupił prawa do sprzętu i starannie rozwijał tę technologię dzięki swoim najlepszych inżynierom i technikom odpowiedzialnych za ulepszenie produktu. Wraz z początkiem lat sześćdziesiątych firma Nordson zdominowała rynek amerykański oraz założyła pierwszą filię zagraniczną w Kanadzie, zapoczątkowała tym samym zagraniczną ekspansję.

Eric Nord nawiązał kontakt z francuskim dystrybutorem, który był pod ogromnym wrażeniem oferowanych produktów. Wystosował więc śmiałą prośbę, zachęcając wszystkich europejskich licencjobiorców firmy do spotkania organizacyjnego w Paryżu. Strategia firmy wydawała się działać wyśmienicie, w ciągu kilku lat sprzedaż zagraniczna stała się kluczowym czynnikiem wzrostu firmy Nordson.

Strzałem w dziesiątkę okazało się również stworzenie oferty związanej z nowo wynalezionym klejem topliwym. Siedzibą firmy zajmującą się tym tematem została filia w Düsseldorfie w Niemczech. W kolejnych latach Nordson posiadał już oddziały w prawie wszystkich europejskich krajach, co spowodowało gwałtowny wzrost sprzedaży.

 

Ciągła Ekspansja.

W roku 1985 firma wkroczyła do skandynawskiego regionu Europy dzięki przejęciu ICAB Göteborg w Szwecji, dodając tym samym nową linię produktów do podstawowych produktów. Co więcej, dystrybutorzy Nordson w Finlandii, Norwegii i Danii przeszli na bezpośrednią własność spółek zależnych w latach 1988-1990. W 1986 r. firma Nordson stworzyła nowy oddział w Japonii, otwierając tym samym przedsiębiorstwo na kolejnych klientów z Azji, w tym momencie firma działała już na prawie na wszystkich kontynentach: Ameryce Północnej, Europie, Azji, Australii oraz Ameryce Łacińskiej.

Wicedyrektor Don McLane skomentował to: „Cegła po cegle, z każdym kolejnym klientem, budujemy fundament, który przyniesie nam korzyści w dłuższej perspektywie. Ta fundacja będzie szczególnie ważna przez następną dekadę, gdy większe rynki – Chiny, Brazylia i Indie – pojawią się jako centra wpływów handlowych i przemysłowych.”McLane nakreślił również podstawową strategię firmy, którą będzie stosować przez następne dwie dekady na tych rynkach:

• Tworzenie silnych lokalne ekspertyzy technicznych w produktach.
• Budowanie sukcesywnej lokalną organizacji, aby zarządzać wzrostem w najbardziej produktywny sposób.
• Zwiększenie widoczności firmy wśród dostawców oraz sprzedawców, prasy handlowej, stowarzyszeń oraz urzędów i ministerstw.

 

Firma Obecnie

Globalna ekspansja firmy Nordson kontynuowana była w latach 80 i 90. W roku 1989 otrzymaliśmy naszą drugą nagrodę za eksport „E Star”. Od 1989 roku firma dokonała ważnych przejęć, które zwiększyły możliwości wczesnych linii produktowych zarówno klejów, jak i wykończeń przemysłowych. Artykuł opublikowany w Międzynarodowym Katalogu Historii Firm z 1995 r. zwrócił uwagę na wysoki wskaźnik innowacyjności i liczby patentów firmy Nordson oraz o uzyskaniu certyfikatów jakości ISO 9000 od Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej w Szwajcarii i jej najwyższej możliwej rekomendacji z Value Line.

W latach 1999 firma udoskonaliła dobrze już prosperujące oddziały rozsiane po całym świecie między innymi: we Włoszech, Polsce, Portugalii, Danii, Austrii, Holandii, Czechach, Wenezueli, Meksyku, Kolumbii. Firma zaczęła rozszerzać swoją ofertę w szybko rozwijającym się przemyśle innowacyjnych technologii i elektroniki. W latach 1996-2000 firma dokonała strategicznych przejęć w tym kluczowym segmencie, dodając możliwości utwardzania ultrafioletem (UV) oraz technologie plazmy gazowej, jak i precyzyjne urządzenia dozujące dla przemysłu elektronicznego, medycznego i światłowodowego. Wspólnie te przejęcia poszerzyłyby linię produktów dla przemysłu elektronicznego.


Na dzień dzisiejszy firma działa już w blisko 40 krajach rozsianych po każdym zakątku globu, zatrudniając ponad 6 000 osób. Te wszystkie wydarzenia sprawiły, że oferowane przez nas produkty są najwyższej jakości, będące w zasięgu każdego z Państwa.