+48 723 328 516  biuro@prosystem-slask.pl

Większa wydajność – większe oszczędności

ZASTOSOWANIA W PRZEMYŚLE POWŁOK PROSZKOWYCH

Opatentowane pompy HDLV (High Density Low Volume – duża gęstość, mała objętość) firmy Nordson oraz ręczny system rozpylania proszku Encore HD działają w oparciu o technologię wykorzystującą proszek o dużej gęstości i powietrze o małej prędkości, pozwalającą na rozpylenie większej ilości proszku przy mniejszym zużyciu powietrza i większej kontroli procesu. Pozwala to osiągnąć większą sprawność, niezrównany zasięg i niezawodne czyszczenie automatyczne przy zmianie koloru, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności i obniżeniu kosztów eksploatacji.

 

Kluczowe znaczenie dla działania systemu ma pompa HDLV oparta na technologii fazy gęstej. Jej działanie znacząco różni się od tradycyjnej pompy Venturiego, która to wykorzystuje powietrze o dużej prędkości, co w połączeniu z farbami proszkowymi i wysoką prędkością wyrzutu proszku powoduje jej szybsze zużycie w czasie. Pompy te zużywają się w różnym tempie i wymagają częstej regulacji ustawień pistoletu w celu osiągnięcia jednolitego stabilnego podawania farby. Pompa HDLV nie zawiera zwężki Venturiego, dzięki czemu nie zużywa się. Pompy – HDLV (High Density Low Volume – duża gęstość mała objętość) otwierają nową erę w technologii lakierowania proszkowego, przełamując ograniczenia, jakie zawsze posiadały tradycyjne pompy eżektorowe. W rezultacie wyrzut-podawanie proszku przez cały czas pozostaje taki sam. Dodatkowo pompa odmierza/kontroluje przepływ proszku dostarczany do pistoletu i wyrzuca go z wykorzystaniem mniejszej ilości powietrza – w rzeczywistości jest cztery razy wolniejsza co zapewnia lepsze rozpylanie, ponieważ siły aerodynamiczne są wtórne do sił elektrostatycznych i powodują „miększą” i dokładniej rozprowadzoną chmurę proszkową. Minimalizuje to również ryzyko wystąpienia zbyt dużego ciśnienia i uderzenia z duża energią kinetyczną, tak jak w przypadku tradycyjnej pompy eżektorowej typu Venturi.

 

RĘCZNY PISTOLET NATRYSKOWY

Pistolet natryskowy Encore HD został ergonomicznie zaprojektowany, tak aby idealnie pasował do ręki. Dzięki niewielkiej wadze i dobremu wyważeniu ułatwia pracę operatorowi oraz zapewnia równomierne i powtarzalne nakładanie powłok. Konstrukcja pistoletu pozwala również dotrzeć do szczelin między częściami oraz ułatwia manewrowanie między gęsto ułożonymi elementami i wokół nich. Ręczny system do rozpylania Encore HD działa na zasadzie „plug and play” (ang. podłącz i używaj). Jego ustawienie zajmuje niewiele czasu, w związku z czym jest gotowy do pracy praktycznie od razu. Kilka innych cech systemu Encore sprawia, że jego obsługa i zmiana koloru jest prosta i łatwa.

 

DOKONUJ ZMIAN W LOCIE

Pistolet Encore HD zapewnia możliwość pełnej kontroli niezbędnej do uzyskania wymaganej ilości farby i poziomu naładowania poprzez zmianę parametrów w zasięgu ręki bez odrywania wzroku od detali malowanych. Służy do rozpylania wszystkich farb proszkowych o różnej konsystencji i nawet najbardziej wymagających proszków metalicznych. Wbudowany w pistolet sterownik z dużym, jasnym wyświetlaczem LED oraz pomocnymi podświetlanymi ikonami, w połączeniu z dodatkowym spustem charakterystycznym dla Nordsona, zapewniają użytkownikowi pełną kontrolę oraz informacje wizualne pozwalające na zoptymalizowanie malowania; oraz cały czas pokazują wybrane ustawienia. Kolejna, charakterystyczna dla Nordsona, funkcja PowerPurge pozwala na czyszczenie całego pistoletu z pompą HDLV włącznie, co zapobiega gromadzeniu się proszku i zapewnia optymalną wydajność przy stosowaniu różnego rodzaju kolorów farb proszkowych. Szybko odłączalna złączka węża doprowadzającego proszek umożliwia szybki i łatwy demontaż oraz wymianę do celów rutynowego czyszczenia i zmiany koloru, podobnie jak nasadka dyszy poprzez krótki ruch obrotowy pozwala szybko wymienić dyszę lub zastosować optymalną przedłużkę pistoletu o dodatkowe 150 mm lub 300 mm lub 600 mm Dzięki rozmaitym opcjom montażu lekki intuicyjny panel interfejsu operatora może zostać umieszczony blisko operatora na platformie roboczej, boku kabiny proszkowej lub stojaku montowanym na kabinie.

 

Cechy i zalety pistoletu ręcznego

 • Łatwiejsze malowanie przy pomocy lekkiego i dobrze wyważonego pistoletu, wymagające mniej wysiłku
 • Rozpylanie proszku z niemal dwukrotnie większą efektywnością niż w tradycyjnych systemach Venturiego
 • Wbudowany w pistolet intuicyjny sterownik zapewniający szybką i łatwą regulację
 • Przedłużki o dużej wytrzymałości zapewniające łatwiejsze malowanie detali wielkogabarytowych
 • Malowanie większej liczby detali dzięki rozpylaniu proszku z niemal dwukrotnie większą efektywnością niż w tradycyjnych systemach Venturiego
 • Sprawdzona pompa HDLV zbudowana z dwóch komór, dostarczających większej ilości proszku w danym miejscu
 • Doskonałe malowanie krawędzi i rogów „za jednym pociągnięciem”, zapewniające wysokiej jakości wykończenia
 • Równomierne rozpylanie wszystkich proszków, nawet najbardziej wymagających.
 • Zwiększona wydajność krycia powierzchni poprzez zastosowanie większej ilości proszku przy mniejszym zużyciu powietrza

 

Zalety pompy HDLV

 • Stabilność wyrzutu proszku i kontrola procesu dla zapewnienia odpowiedniej grubości precyzyjnie nałożonej powłoki oraz znacznie mniejszego zużycia proszku
 • Najwyższa wydajność aplikacji przy „miękkim” natryskiwaniu
 • Doskonałe malowanie zagłębień i miejsc trudno dostępnych dzięki zoptymalizowanej i w pełni kontrolowanej prędkości natryskiwania.
 • Żywotność komponentów wewnętrznych pompy wynosząca do 4000 godzin, znacząco zmniejszająca czasy przestojów dla zapewnienia maksymalnej wydajności
 • Wolna od zanieczyszczeń wymiana kolorów w całym systemie do natryskiwania dzięki systemowi automatycznego czyszczenia

Z ponad 10-letnim doświadczeniem w branży malowania proszkowego Nordson pozostaje w czołówce firm zajmujących się technologią gęstej fazy. Ręczny system do rozpylania proszku Encore HD firmy Nordson Industrial Coating Systems to mądry wybór zapewniający doskonałe malowanie proszkowe niezbędne we wszystkich pracach ręcznych.