+48 723 328 516  biuro@prosystem-slask.pl

Wydajny proces malowania proszkowego HDLV

NIEZAWODNOŚĆ PRODUKCJI DZIĘKI TECHNOLOGII NORDSON DENSE-PHASE

Dla wielu producentów wydajne procesy w dalszym ciągu pozostają bardzo istotne – praca przy minimalnej ilości surowców, mniej wymaganych przeróbek i odpadów, wykorzystanie automatyzacji i ograniczenie czasów postoju i kosztów eksploatacji. W branży powlekania proszkowego szybka zmiana koloru, jakość gotowego produktu, niezawodność instalacji i koszty eksploatacji są kluczowymi czynnikami do prowadzenia opłacalnej działalności.

 

W 2015 roku firma Salop Powder Coating Ltd. w Wielkiej Brytanii rozpoczęła proces dywersyfikacji usług dla branży motoryzacyjnej, którą obsługiwała od 60 lat. Zdecydowano o zainwestowaniu w linię malowania proszkowego, aby pozyskać nowych klientów z nowych rynków i zmienić sposób prowadzenia firmy. Aby być konkurencyjnym na rynku istotne było zainwestowanie w technologię, która zapewniała kontrolę procesu, maksymalizowała czas sprawnego działania i wydajność aplikacji. – Parametry techniczne kabiny Nordson ColorMax3 i kuchni proszkowej Spectrum HD Powder Feed Centre są dla nas dokładnie tym, co rozumiemy jako większa wydajność – wyjaśnia Christopher Greenough, dyrektor Salop. – Proces czyszczenia zbiornika proszku jest zautomatyzowany, nie wymaga dodatkowych zasobników, a wszystkie wewnętrzne powierzchnie są łatwo widoczne po zmianie koloru, dając dużą pewność uzyskiwanej jakości. Pod względem eksploatacji fakt, że wszystkie elementy sterownicze umieszczono na jednym prostym interfejsie dotykowym powoduje, że czas nauki obsługi przez operatora jest znacznie krótszy – mniej jest możliwości popełnienia błędu. Kluczowym elementem instalacji jest korzystająca z technologii fazy gęstej pompa Nordson HDLV, zapewniająca stałą wydajność proszku, samoczyszcząca i prawie niewymagająca konserwacji przy eksploatacji. Andrew Emmerson z Salop wyjaśnia dodatkowo: „Pompy pistoletu Nordson HDLV działają na naszej linii proszkowej 10 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu i od 2015 roku musieliśmy tylko przeprowadzić konserwację jednego zaworu zaciskowego w jednej z pomp HDLV”. – To ponad 4000 godzin eksploatacji bez konserwacji! – zapewnia Andrew Emmerson. – Wszyscy klienci, którzy trafili do nas, pozostają z nami na dłużej. Duża część zamówień to transakcje powtarzalne, które wpływają na naszą jakość i wydajność. Wiemy, że współpraca z Nordson przyczynia się do zwiększenia wydajności. Mamy również świadomość, że wydajność i jakość spowodują, że będziemy mieć więcej zleceń w przyszłości.

PONAD 800 INSTALACJI NA CAŁYM ŚWIECIE
Stała Wydajność Pompy Proszkowej Zapewnia Niezmienną Jakość I Rozprowadzanie Proszku Na Gotowym Produkcie. Technologia Samoczyszczenia Pompy Zmniejsza Zależność Uzyskiwanych I Niezawodnych Wyników Od Umiejętności Posiadanych Przez Operatora I Konieczności Przeróbek. Prawie 4000 Godzin Eksploatacji Pompy Bez Konieczności Konserwacji. Klienci Nordson Zyskują Niezawodność Produkcji, Obniżenie Kosztów I Skrócenie Czasów Przestoju.

OD RĘCZNEGO POWLEKANIA PROSZKOWEGO DO ZAUTOMATYZOWANEGO SYSTEMU
Secal Ltd. w Telford, Wielka Brytania, świadczy usługi precyzyjnej obróbki blachy, które obejmują: CAD/CAM, cięcie laserowe CNC, wykrawanie i składanie CNC, kompletne instalacje spawalnicze, malowanie proszkowe; montaż ostateczny, składowanie, pakowanie i logistykę. Firma zatrudnia ponad 120 osób i eksploatuje obiekt o powierzchni ponad 3300 metrów kwadratowych. – Nasz system malarski, obejmujący komorę szybkiej zmiany koloru Nordson ColorMax3, system zarządzania proszkiem Spectrum HD i automatyczne pistolety natryskowe Encore HD został zainstalowany w 2015 roku – mówi Andrew Simpox, inspektor instalacji malarskiej w Secal Ltd. – System sprawia, że poranne przekraczanie drzwi zakładu jest czystą przyjemnością i sprawia, że cały proces jest znacznie bardziej wydajny, pracownicy mają ułatwioną pracę, a wykończenie jest dużo wyższej jakości i bardziej jednorodne. Ponadto dodaje: „Przeszliśmy z ręcznego powlekania proszkowego na zautomatyzowany system, który zapewnia dokładność na powlekanym produkcie nawet rzędu dziesiątych części mikrona. Zużywamy mniej proszku, zwiększyliśmy produktywność i dostarczamy klientom lepsze produkty. Oczywiście jednym z powodów, dzięki którym możemy to osiągnąć jest fakt, że roboty się nie męczą. Mogą bezproblemowo pracować po 12 godzin na zmianę!”.

 

Andrew Emmerson (Salop Powder Coating Ltd.) prezentuje pierwszy zawór zaciskowy pompy Nordson HD zainstalowany po powlekaniu przez ponad 4000 godzin.

 

EKSPLOATACJA BEZ KONIECZNOŚCI KONSERWACJI
Karolina Szwugier, inżynier jakości z Secal Ltd. deklaruje, że „w ciągu 23 miesięcy od instalacji system nigdy nie przestał działać, nie wymagał tracenia czasu na konserwacje i nie wymagał stosowania części zamiennych pompy, takich jak zawory zaciskowe”. Podsumowując, urządzenia Nordson HD przyczyniają się do obniżenia kosztów, zwiększając produktywność i zapewniają całkowitą niezawodność produkcji.

 

Karolina Szwugier (Secal Ltd.) z zaworem zaciskowym pompy Nordson HD – zbędna część zapasowa po 23 miesiącach produkcji

 

NORDSON INDUSTRIAL COATING SYSTEMS
Nordson Corporation Jest Jednym Z Wiodących Producentów Na Świecie W Przemyśle Urządzeń Do Precyzyjnego Dozowania Klejów, Uszczelniaczy, Powłok Ciekłych I Proszkowych Oraz Innych Materiałów Na Różnego Rodzaje Produkty Konsumenckie I Przemysłowe Podczas Działalności Produkcyjnej. Firma Produkuje Również Sprzęt Używany Do Badań I Kontroli Podzespołów Elektronicznych Oraz Systemy Oparte Na Technologii Do Procesów Utwardzania UV I Obróbki Powierzchniowej. Nordson Prowadzi Bezpośrednią Działalność I Posiada Biura Wsparcia Sprzedaży W Ponad 30 Krajach.